Vantaan luontokoulu
Luontokoulussa opitaan luonnosta luonnossa
Vanda naturskola
I naturskolan lär man sig om naturen i naturen

Vihreä perjantai 24.11.2023

Vihreää perjantaita eli kestävän kuluttamisen teemapäivää vietetään Vantaalla jälleen 24.11.2023.  Koivukylän kierrätyskeskuksen myymälässä on päivän aikana tarjolla aiheeseen liittyviä työpajoja 3.-9.-luokkalaisille, vielä muutamia pajoja on vapaana! Vihreä perjantai käsittelee kestävän elämäntavan teemoja luonnonvarojen ja tavaroiden kestävään kuluttamiseen liittyen. Samana päivänä vietetään myös kulutuskriittistä Älä osta mitään -päivää sekä alennusmyyntimainoksista tuttua Black Friday -päivää. Tavaroiden kuluttamiseen liittyviä teemoja voi käsitellä myös omassa koulussa opettajan materiaalin avulla, jos paikalle pääseminen ei onnistu. Lisätiedot ja ilmoittautuminen

Scroll to Top